JEDNOLITY PLIK KONTROLNY (JPK) - OBOWIĄZEK KAŻDEGO PODATNIKA VAT

Dodano 18.10.2017

Od początku 2018 r. mikroprzedsiębiorcy będą zobowiązani do comiesięcznego tworzenia  Jednolitego Pliku Kontrolnego, zawierającego ewidencję zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT) i przekazywania go drogą elektroniczną do Ministerstwa Finansów.

 

WAŻNE: Jednolity Plik Kontrolny dotyczy wszystkich, nawet najmniejszych firm, które są płatnikami podatku VAT. Od 2018 roku wymagane będzie składanie deklaracji VAT jedynie drogą elektroniczną. Deklaracje VAT w wersjach papierowych wychodzą już z obiegu.

 

Jednolity Plik Kontrolny musi być wysyłany w cyklach miesięcznych, niezależnie od wybranej formy rozliczeń podatku VAT. Oznacza to, że Przedsiębiorcy, którzy do tej pory rozliczają VAT kwartalnie, od nowego roku zobligowani będą do wysyłania rejestrów VAT co miesiąc. Płatność podatku oraz wysyłanie deklaracji VAT-7K odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach.

 

Każdy może sporządzić plik samodzielnie, jest to jednak zadanie czasochłonne. Procedura jest dostępna na stronie Ministerstwa Finansów i obejmuje kilkanaście czynności, m.in.:

1. Pobranie pliku JPK w formacie CSV,

2. Pobranie broszury informacyjnej o poprawnym wypełnieniu pliku JPK i zapoznanie się z nią,

3. Ręczne wypełnienie kilkudziesięciu pozycji pliku CSV,

4. Ściągnięcie i instalacja aplikacji do konwersji wypełnionego pliku JPK z rozszerzeniem CSV do pliku z rozszerzeniem XML,

5. Przesłanie pliku do Ministerstwa Finansów (jeśli to JPK_VAT) poprzez bramkę elektroniczną, lub przesłanie do Urzędu Skarbowego (jeśli to inna struktura JPK) na jego żądanie.

 

Wyżej opisane czynności dotyczą jedynie osób i firm samodzielnie prowadzących swoją księgowość. Firmy korzystające z usług biura rachunkowego AML TAX Sp. z o.o., zobligowane są jedynie do terminowego przekazywania nam dokumentów księgowych, a my wypełnimy już wszystkie obowiązki związane z Jednolitym Plikiem Kontrolnym.

K O N T A K T

Biuro Rachunkowe AML TAX Sp. z o.o.

+48 721 253 805

biuro@amltax.pl

ul. Jagiellońska 32 lok. 30  03-719 Warszawa

NIP: 1231298276

REGON: 361520180

KRS: 0000557734